IntMedPOL25 - Lista Prelegentek i Prelegentów

Minister_Nauki.png






Lista Ekspertów uczestniczących czynnie w Konferencji pt. “Zagraniczni absolwenci kierunków medycznych na polskim rynku pracy w kontekście deficytu kadr medycznych w Polsce, w Europie i globalnie”.

Konferencja odbędzie się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w poniedziałek, 7 kwietnia 2025 roku, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Rejestracja Uczestników na miejscu w GUMed od godziny 9:00 do 10:00.

Kontakt: dr Jacek Kaczmarek; Email: iaro@gumed.edu.pl Tel.: +48601656250


Heidi_Bludau.png
Dr Heidi L. Bludau
Vanderbilt University, Nashville, Tennessee, USA
Dr Heidi Bludau jest starszym wykładowcą i zastępcą dyrektora studiów podyplomowych na Wydziale Medycyny, Zdrowia i Społeczeństwa na Uniwersytecie Vanderbilt. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora antropologii na Uniwersytecie Indiana. W latach 2012-2022 wykładała antropologię stosowaną na Monmouth University. Program badawczy dr Bludau koncentruje się na tożsamości zawodowej pracowników służby zdrowia, głównie pielęgniarek. Projekt, który posłużył jako podstawa jej rozprawy doktorskiej, był badaniem globalnej migracji opieki zdrowotnej poprzez rekrutację i migrację czeskich pielęgniarek; Arabia Saudyjska była ich głównym miejscem docelowym. Dr Bludau wykorzystała krytyczne i stosowane podejście do antropologii medycznej w celu zbadania czeskich i saudyjskich krajowych systemów opieki zdrowotnej i polityk w odniesieniu do indywidualnych motywacji do migracji. Kluczowym elementem jest pozycja firm rekrutujących pracowników służby zdrowia jako węzła w łańcuchu migracyjnym. Duża część jej badań polegała na analizie organizacyjnej czeskiej firmy rekrutacyjnej, w której pracowała przez prawie rok. Publikowała na ten temat w Anthropology of Work Review i Sociologický časopis / Czech Sociological Review oraz szerzej na temat migracji pracowników służby zdrowia w Oxford Research Encyclopedia of Anthropology.
Brocławski_Artur.png
Dr Artur Brocławski
Klinik am Rosengarten; Medizinisches Institut fűr transkulturelle Kompetenz, Bielefeld, Niemcy
Absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku) z rocznika 1989; specjalista w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii; od 2006 roku ordynator w Klinik am Rosengarten.
Dr Brocławski pracuje w Zespole składającym się z 16 lekarzy, w tym z Ukrainy, Korei, Egiptu, Afganistanu, Serbii, Kolumbii i Polski; podobnie zróżnicowany narodowościowo jest personel pielęgniarski; bardzo zróżnicowana jest też populacja pacjentów, w której około 50-60% stanowią osoby bez niemieckiego rodowodu.
W roku 2011, razem z Małżonką Dr Solmaz Golsabahi-Broclawski założył i współprowadzi Medizinisches Institut fűr transkulturelle Kompetenz (MItK) – ośrodek leczniczo-orzeczniczo-szkoleniowy; w ramach MItK dr Artur Brocławski zajmuje się głównie orzecznictwem, zaś Pani dr Solmaz Golsabahi-Broclawski prowadzi wykłady, kursy dla lekarzy, pracowników ochrony zdrowia, instytucji społecznych, Ministerstwa Sprawiedliwości (np. dla psychologów i innych pracowników więzień w Saksonii), a także superwizje; aktywność dra Artura Brocławskiego i dr Solmaz Golsabahi-Broclawski obejmuje również udział i organizację kongresów na tematy transkulturowe, szczególnie w pracy lekarzy specjalności “somatycznych” (chirurgów, internistów, urologów, ginekologów); w 09/2025 udział w kongresie w Pradze (World Psychiatric Association – transcultural section WPA); organizator (MItK) kongresów od 2007 (utworzenie DTPPP – organizacji łączącej psychiatrów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii), dwukrotnie kongresy w Gdyni (2015, 2017), współorganizator kongresu w Nepalu
Katarzyna_Czabanowska.png
Prof. dr hab. Katarzyna Czabanowska
Chair International Health, Care and Public Health Research Institute Faculty of Health, Medicine, and Life Sciences, Maastricht University, Niderlandy, Director WHO CC on Public Health Leadership and Workforce Development
Profesor, kierownik Katedry Zdrowia Międzynarodowego w Instytucie Badań nad Opieką Zdrowotną i Zdrowiem Publicznym na Wydziale Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyrodniczych, dyrektor Ośrodka Współpracującego WHO w dziedzinie Przywództwa w Zdrowiu Publicznym i Rozwoju Pracowników Ochrony Zdrowia. Była prezeska Stowarzyszenia Szkół Zdrowia Publicznego w Regionie Europejskim (ASPHER), główna autorka ram kompetencji WHO-ASPHER i mapy drogowej do profesjonalizacji pracowników zdrowia publicznego w regionie europejskim. Jest honorowym członkiem brytyjskiego Wydziału Zdrowia Publicznego. Współkieruje programem Governance and Leadership in European Public Health Master, opublikowała około 200 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach. Jest członkiem zarządu akademickiego Studio Europa na Uniwersytecie w Maastricht, profesorem wizytującym w Instytucie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, adiunktem w Richard Fairbanks School of Public Health, Indiana University, USA. Pełni funkcję ekspertki WHO w zakresie przywództwa w zdrowiu publicznym, edukacji i szkoleń w zakresie zdrowia publicznego, rozwoju i planowania siły roboczej oraz systemów zdrowia publicznego.
Katarzyna_Dębkowska.png
Dr Katarzyna Dębkowska
Zespół Foresightu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny
Kierownik Zespołu Foresightu Gospodarczego PIE. Doktor nauk ekonomicznych, absolwentka matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Z Polskim Instytutem Ekonomicznym związana od 2018 r. Posiada wieloletnie doświadczenie w kierowaniu i realizacji badań typu foresight w obszarach społeczno-gospodarczych. W analizach wyników badań specjalizuje się w wykorzystaniu metod statystyki wielowymiarowej. Jest autorką licznych publikacji naukowych dotyczących modeli biznesu, upadłości przedsiębiorstw, foresightu gospodarczego i technologicznego. Adiunkt w Katedrze Nauk o Przedsiębiorstwie na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku oraz wykładowca na studiach Executive Master of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Łukasz_Jankowski.png
Dr Łukasz Jankowski
Naczelna Rada Lekarska
Lekarz, specjalista nefrologii, działacz i reformator samorządu lekarskiego, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej IX kadencji, wcześniej prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie (2018-2022 r.). Zawodowo związany z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie. Absolwent podyplomowych studiów menedżerskich „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim oraz programu Leadership Academy for Poland, Authority and Organisations. Wykładowca studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Organizator kampanii społecznych („Narodowy Kryzys Zdrowia” – 2019 r., „#NIEZAPOMINAJ” – 2020 r., „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” – 2021/2022 r., „Ratowanie życia to nie przestępstwo”), zwracających uwagę przede wszystkim na niedomogi systemowe w ochronie zdrowia, a ostatnio głównie na ciągły brak realnego systemu no-fault w Polsce oraz zmiany w prawie niekorzystnie oddziałujące na bezpieczeństwo leczenia. Głos młodego pokolenia lekarzy i lekarzy dentystów, ambasador nowoczesnych zmian i entuzjasta innowacji w medycynie. Jego dewizą w zawodzie i samorządzie to „Słuchamy. Angażujemy. Skutecznie działamy”. Przy jego wsparciu powołano projekt NIL IN – Sieć lekarzy Innowatorów, którzy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chcą zmieniać medycynę na lepsze. Wielokrotny laureat plebiscytu ,,Lista 100 najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia w Polsce”, klasyfikowany wg tygodnika Wprost na 30. miejscu najbardziej wpływowych osób w Polsce.
Kupis_Robert_foto_2.png
Lek. Robert Kupis
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej
Lekarz, magister zdrowia publicznego. Kształcił się w University of Rochester w Stanach Zjednoczonych. Od 2020 roku związany z Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Od 2019 roku pracuje w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, pierwotnie jako ekspert ds. studenckich, obecnie sekretarz zespołów oceniających. W swojej działalności naukowej skupia się na medycznym szkolnictwie wyższym, kształceniu w zakresie geriatrii w krajach europejskich i polityce senioralnej. Prelegent w czasie krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, autor licznych publikacji naukowych.
Prof._Markuszewski_Michał.png
Prof. dr hab. Michał Markuszewski
Gdański Uniwersytet Medyczny
Rektor. Profesor nauk farmaceutycznych, Prorektor ds. Nauki w latach 2020-2024, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2016 – 2020. W 1995 roku został absolwentem Wydziału Farmaceutycznego GUMed, pięć lat później obronił pracę doktorską. Lata 2000 – 2002 spędził na prestiżowym stypendium podoktorskim w Himeji Institute of Technology w Japonii. Krótsze staże naukowe odbywał także w Niemczech (University Bremen), Holandii (Eindhoven University of Technology) oraz w Belgii (Vrije Universiteit Brussel). Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2007, natomiast tytuł profesora w 2017 roku.
Marcin_Moniuszko.png
Prof. dr hab. Marcin Moniuszko
Medical University of Białystok
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych.
W roku 2012 stworzył w UMB Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji, a od roku 2023 współkieruje pracami Centrum Medycyny Regeneracyjnej UMB. Po studiach odbył liczne zagraniczne staże naukowe, m.in. przez 3 lata National Cancer Institute, NIH (Bethesda, USA), a także był stypendystą Fundacji Tygodnika Polityka oraz programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zajmował się badaniem roli zaburzeń układu immunologicznego w patogenezie chorób nowotworowych, alergicznych, autoimmunologicznych, metabolicznych i innych, współprowadził też szereg badań dotyczących nowych immunologicznych i hormonalnych czynników wpływających na mobilizację i proliferację komórek macierzystych, komórek nowotworowych oraz komórek układu odpornościowego. Jest współautorem licznych prac naukowych opisujących rolę zmian profilu genomowego i metabolomowego w patogenezie, przebiegu i odpowiedzi na leczenie szeregu chorób cywilizacyjnych.
Prowadzi działania edukacyjne na temat związków pomiędzy astmą i alergią a wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych oraz między astmą i otyłością. Podejmuje wysiłki mające na celu zwiększenie wśród pacjentów świadomości wczesnego rozpoznawania i właściwego leczenia astmy i alergii oraz wpływu tych chorób na obniżenie poziomu odporności pacjentów.
Profesor Moniuszko zajmuje się także problematyką bezpiecznego i zapewniającego zachowanie prywatności korzystania z metadanych pacjentów polskich szpitali klinicznych, między innymi w celu tworzenia i rozwoju polskich metod sztucznej inteligencji.
Interesuje się popularyzacją nauki i medycyny, historią, muzyką barokową i jazzową, fotografią krajobrazową, szczególnie Podlasia oraz promowaniem historii i kultury regionu.
Moryś_Janusz.png
Prof. dr hab. med. Janusz Moryś
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie; Uniwersytecka Komisja ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim KRAUM
Kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zainteresowania naukowe skierowane są na badanie rozwoju, dojrzewania i starzenia ośrodkowego układu nerwowego w tym głównie ośrodków układu limbicznego. Jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym: Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, FAA – International Federation of Anatomical Associations oraz EFEM – European Federation of Experimental Morphology. Jest członkiem komitetu redakcyjnego Folia Neuropathologica, Acta Neurobiologiae Experimentalis, Clinical Anatomy, The Claustrum, a od 2000 roku Redaktorem Naczelnym Folia Morphologica. W latach 1996-2002 pełnił funkcję Prodziekana, a w latach 2002-2008 Dziekana Wydziału Lekarskiego GUMed, w latach 2008-2016 – Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2017 roku pełni funkcję przewodniczącego Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim KRAUM oraz był ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W latach 2016-2020 był członkiem sekcji IV – Nauki medyczne Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Członek Komitetu Neurobiologii PAN – 1998-2015, 2020-2028. Od 2022 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Anatomicznego.
Mościcka'Dendys_Henryka_MSZ_250319.jpg
Dr Henryka Mościcka-Dendys
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Podsekretarz Stanu.
Doktor nauk prawnych. Absolwentka prawa i filologii klasycznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doktorat z zakresu prawa międzynarodowego obroniła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2007 r.).
W MSZ od 2002 r. Pełniła m.in. funkcje Naczelnika Wydziału Koordynacji w Departamencie Unii Europejskiej MSZ oraz eksperta w biurze Komisarza ds. demokratycznego rozwoju Rady Państw Morza Bałtyckiego w Kopenhadze (2003 r.). W okresie od 2007 r. do 2011 r. pracowała jako I sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Berlinie. W latach 2011-2012 była Zastępcą Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej ds. instytucjonalnych i Europy Północnej. Od sierpnia 2012 r. do kwietnia 2013 r. pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej. Od kwietnia 2013 r. do listopada 2015 r. podsekretarz stanu ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka, a w latach 2015–2020 Ambasador RP w Danii. Od września 2020 r. do grudnia 2023 r. kierowała Biurem Inwestycji MSZ.
W latach 2011-2016 zasiadała w Radzie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Aktualnie zasiada w Radzie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz European Council on Foreign Relations.
Zna język niemiecki, angielski i rosyjski.
Od stycznia 2024 roku odpowiada w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za problematykę konsularną, prawno-traktatową oraz współpracę z Polonią i Polakami za granicą.
Dr_Dominika_Pszczółkowska.png
Dr Dominika Pszczółkowska
Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego
Dr Dominika Pszczółkowska jest politolożką i badaczką migracji w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą emigracji z Polski m.in. osób wysoko wykwalifikowanych jak lekarze, roli pracodawców w migracjach, integracji politycznej i przekazów politycznych migrantów. Jest autorką i współautorką książek o emigracji z Polski: How Migrants Choose Their Destinations i Polacy w Irlandii. Transnarodowe społeczności w dobie migracji poakcesyjnych (obie w wolnym dostępie na stronach wydawnictw), a także kilkudziesięciu innych publikacji, w tym najnowszych: Did Covid-19 make things worse? The pandemic as a push factor stimulating the emigration intentions of junior doctors from Poland: A mixed methods study, Plos ONE, z Bojarczuk S., Duszczyk M., Matuszczyk K., Szyszkowska E.) oraz Are They Building a ‘Second Ireland’ in Poland? Political Remitting by Polish Migrants and Return Migrants from Ireland, . Przed rozpoczęciem pracy naukowej była przez wiele lat dziennikarką “Gazety Wyborczej” m.in. jej korespondentką w Brukseli.
Shalimova_Anna.png
Dr hab. n. med. Anna Shalimova, prof. GUMed
Gdański Uniwersytet Medyczny, Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Profesor Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2005 roku została absolwentką Wydziału Lekarskiego Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego (Ukraina), pięć lat później obroniła pracę doktorską. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2016. Lata 2017–2018 spędziła na stypendium podoktorskim w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2020 roku uzyskała tytuł profesora w Ukrainie. Do 2022 roku była profesorem w Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Ukrainie. Od 2022 roku pracuje w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2023 roku jest kierownikiem projektu naukowego ”Wpływ stresu spowodowanego wojną na rozwój i postęp nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych u kobiet uchodźców z Ukrainy” (grant POLONEZ BIS 2, finansowany przez Narodowy Centrum Nauki).
Sieńko_Jacek.png
Dr hab. n. med. Jacek Sieńko
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Prodziekan ds. Studenckich English Division
Shraddha_Singh.png
Lek. Shraddha Singh
Gdański Uniwersytet Medyczny, I Klinika Kardiologii oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej
Dr Shraddha Singh jest absolwentką English Division Wydziału Lekarskiego GUMed z rocznika 2024; pochodzi z Lucknow w Indiach. Dr Shraddha Singh jest badaczem medycznym i młodszym specjalistą (zespół naukowo-techniczny) w I Klinice Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie przyczynia się do najnowocześniejszych badań w dziedzinie medycyny sercowo-naczyniowej i rozwiązań medycznych opartych na sztucznej inteligencji. Mając silne podstawy w naukach chirurgicznych, prowadzi również zajęcia ze studentami w Klinice Onkologii Chirurgicznej, Chirurgii Transplantacyjnej i Chirurgii Ogólnej. Jest pasjonatką innowacji i współpracy interdyscyplinarnej, przewodniczyła wielu międzynarodowym konferencjom naukowym i jest członkiem rady redakcyjnej Cardiology Journal. Jej zainteresowania badawcze dotyczą kardiochirurgii i transplantologii, sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej oraz poprawy wyników leczenia pacjentów za pomocą technologii.
Szeptycki_Andrzej_MNiSW_250331.png
Prof. dr hab. Andrzej Szeptycki
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Podsekretarz stanu; politolog, profesor nauk społecznych, profesor uczelni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim, a także studiach postkolonialnych i polityce pamięci.
Wykładał m.in. we Francji, w Ukrainie i Chinach. Najnowsza publikacja to „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” (Scholar 2023). Obecnie kierownik projektu badawczego „Wojny Rosji: przyczyny, uwarunkowania, przebieg i następstwa działań wojennych Federacji Rosyjskiej w okresie pozimnowojennym” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW odpowiada w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego za współpracę międzynarodową.
Tytuła_Andrzej.png
Dr Andrzej Tytuła
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
mgr pielęgniarstwa, mgr pedagogiki specjalnej, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych VIII Kadencji (2023-2027), Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie VI (2011-2015) i VII (2015-2023) kadencji. Przez okres dwóch kadencji IV i V (2003-2011) pełnił funkcję Sekretarza Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.
Nauczyciel akademicki, adiunkt na Wydziale Nauk o Człowieku Lubelskiej Akademii WSEI.
W latach 2023-2024 członek ministerialnego Zespołu do spraw opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej. Aktywny działacz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych pracujący w wielu komisjach i zespołach regulujących wykonywanie zawodu.
Klaudia_Wiewióra.png
Lek. Claudia Anna Wiewióra
Szpitale Tczewskie SA, Oddział Chirurgiczny Ogólny
Dr Claudia Wiewióra ukończyła studia na English Division Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w roku 2017. Otrzymała Nagrodę Rektorów i Dziekanów za działalność naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Patomorfologii oraz za jedną z najwyższych w historii Uczelni liczbę godzin zajęć fakultatywnych. Na kadencję 2015-2017 została nominowana na Przewodniczącą Service Committee Phi Delta Epsilon Gdańsk. W latach 2011-2017 była aktywna w społeczności uniwersyteckiej jako przedstawicielka English Division w Radzie Wydziału Lekarskiego oraz jako redaktorka i tłumaczka prac naukowych i badawczych dla różnych wydziałów. Pochodzi z Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w chirurgii ogólnej.
Wojciech_Załuska.png
Prof. dr hab. Wojciech Załuska
Uniwersytet Medyczny w Lublinie; KRAUM
Lekarz, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych. Od 2024 roku Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2020-2024 oraz 2024-2028. Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym w latach 2012-2020, Prodziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Akademii Medycznej w Lublinie – 2005-2012.
Specjalista I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. Specjalista w dziedzinie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej. Od 2019 roku jest kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Członek American Society of Nephrology, European Dialysis and Transplantation Association, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego oraz Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Kierował tworzeniem edukacji wspólnej tzw. dual degree, realizacją wspólnego kształcenia z Wenzhou University w Chinach oraz Gulf Medical University w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest przewodniczącym i członkiem Międzynarodowej Komisji Wydziałowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ds. Akredytacji. Pełni rolę eksperta w zakresie edukacji medycznej, jest członkiem zespołu wydziałowego w dziedzinie wprowadzania do programu zajęć podstaw symulacji medycznej.
Główne zainteresowania naukowe prof. Wojciecha Załuska skupiają się wokół kłębuszkowego zapalenia nerek – immunopatogeneza i nowoczesne formy terapii, zaś w zakresie klinicznym to adaptacja nowych technologii w grupie pacjentów leczonych nerkozastępczo. Obecnie bierze udział w realizacji projektu OPUS pt. „Molekularne implikacje zaburzeń mikrobioty jelitowej w kontekście funkcjonowania układu odpornościowego u chorych na pierwotne kłębuszkowe zapalenia nerek – kto aktorem pierwszoplanowym, a kto drugoplanowym?” oraz w badaniach pt. „Niekomercyjne badanie epidemiologiczne, kliniczno-kontrolne, prospektywne, którego celem jest przyczynowo-skutkowa analiza funkcjonowania układu odpornościowego w kontekście wielochorobowości u chorych na pierwotne kłębuszkowe zapalenia nerek i członków rodzin tej populacji pacjentów – implikacje dla optymalizacji interdyscyplinarnego postępowania terapeutycznego”.
Mgr_Fatima_Zahra_Znioi.png
Mgr Fatima Zahra Znioi
Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego
Fatima posiada licencjat z językoznawstwa angielskiego oraz tytuł magistra nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w zakresie interdyscyplinarnych studiów nad zmianami społecznymi: Śródziemnomorze i inne pogranicza europejskie na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikowała artykuł na temat napięć geopolitycznych wokół kwestii Sahary Zachodniej i suwerenności Maroka. Jest również zaangażowana w projekt badawczy dotyczący planów migracyjnych zagranicznych studentów uczelni medycznych w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.


Zadanie pt. “Zagraniczni absolwenci kierunków medycznych na polskim rynku pracy” jest finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczpospolitej Polskiej.